Svoboda, Evropa a demokracie
Máme to štěstí, že žijeme v Evropě, v Evropské unii, kde jsou svoboda a demokracie základní principy právního státu. Nebývalo to tak ale vždy a stačí se podívat do Velké Británie, Běloruska nebo jen na zástupy českých národovců a tunelářů, abychom byli rádi za vymoženosti evropského práva a spolupráce při řešení společných hrozeb.
Je nás ale také celá řada, která v životě neměla takové štěstí, aby vůbec měla svobodu řešit i víc než hlavně vlastní přežití do dalšího měsíce.
Naše společnost v pomoci těmto lidem dlouhodobě selhává, dodejme jim půdu pod nohama.
Život v nesvobodě neprospívá nikomu.
Svoboda od strachu, svoboda od nedostatku
Těžko se popisuje hodnota svobody někomu, kdo nikdy nezažil nesvobodu. Předlistopadové dědictví nám stále zanechává vzpomínky, které můžeme předávat do zemí, kde ani dnes politická svoboda není zaručena.
Svoboda je ale také spojena s dostatkem a pocitem bezpečí. Ty schází stovkám tisíc našich spoluobčanů v exekucích, jejich příbuzným, dětem, lidem kteří ve složitých životních situacích nemají čas na nic jiného než bojovat o svou holou existenci.
Dnešní systém většině těchto lidí, z nichž velká část prostě měla smůlu a ráda by svou situaci změnila, v nejbližší době žádné východisko nenabízí.
Stálo by zavedení (ne)podmíněného základního příjmu za osvobození těchto lidí? Za úspory času a peněz, které stojí administrování a udržování systému sociálního zabezpečení?
Myslím, že ano.
Dokazování nároků na pomoc je již samo dostatečně potupné a zatěžující, aby ho chtěli lidé dělat dobrovolně. Vedle vyřešení řásti problémů tak spoustu problémů vytváří a stojí nás to spoustu peněz.
Aktivní členství v EU dělají aktivní občané
V Česku je stále výjimečně silné přesvědčení, že Evropská unie je především zdroj dotací a jinak nás hlavně otravuje tvorbou pravidel kterak těmi dotacemi nakládat.
Je proto úkolem všech z nás, kdo kdy měli možnost využít mezistátní spolupráce v rámci EU, vysvětlovat, jaké možnosti nabízí. Mnoho lidí tyto možnosti neměli nebo je nevyužili, a proto mohou snáze podlehnout klamu, že by bylo líp, kdybychom snad v EU nebyli. Řešení mnoha velkých sdílených problémů českými kapacitami sami nevyřešíme. Všemožné stáže, granty, stipendia zase zvyšují konkurenceschopnost naší ekonomiky a vytváří pracovní místa. V EU máme jako stát střední velikosti víc jak proporční zastoupení při tvorbě rozhodnutí o naší budoucnosti. Taková příležitost se musí kultivovat. A používat ke zlepšování spolupráce. I naši partneři z ostatních zemí EU jsou jen nedokonalí lidé a stále máme co zlepšovat.
Demokracie
V demokracii nevládnou peníze, ale občané. Možnosti pro aktivní občany v mezivolebním období jsou zásadním indikátorem zdraví systému. Bohužel se pohybujeme v prostředí, které je prosáklé privatizací moci a zní plynoucích informací. Stále na mnoha úrovních zažíváme, že mimo volby je běžný občan považován skoro za obtížný hmyz. Participovat na správě věcí veřejných a dobírat se k základním informacím je přitom základní občanské právo. Obhajujme jej, kde to je třeba!